WebExpo není jen pro geeky!

Na WebExpo 2009 jsem málem vůbec nešla. Dlouho jsem se rozhodovala, protože jsem měla za to, že když už se pár let nevěnuju žádné fázi developmentu, že by tam toho pro mě moc nebylo. Když jsem si uvědomila, že bych se přeci jen ráda mrkla, už bylo trochu pozdě. Díky velké vstřícnosti Vaška Stoupy jsem se ale na Webexpo nakonec podívala. A jsem opravdu ráda. Co mi WebExpo dalo, nedalo a vzalo?

Čtvrteční warmup party

 • Potkala jsem celebritu Štěpána Zikmunda z videoklipu o koních a webové aplikaci.
 • David Grudl a Jirka Knesl nás zasvětili do Ballmerovy křivky, která udává vývoj výkonu programátora (v miliHulánech) v závislosti na množství psychotropních látek. Programátoři to mají těžké. Vychytat peak v hodnotách, při kterých už jiní končí na záchytce, asi není snadné. A přednášet v tomto bodě asi taky ne. Přínos nula, ale zábava velká.
 • Rozhodně musím vyzkoušet vytvořit rozhýbanou prezentaci v Prezi. Formou, nikoliv podružným PHP obsahem, mě nadchla prezentace Tomáše Jukina.

Páteční program

 • V pátek jsem bohužel nemohla dorazit, což mě mrzí, protože jsem přišla o tři přednášky, které bych ráda viděla:
  • Michal Berg o marketingu v sociálních sítích. Prý bylo narváno.
  • Robert Haas o slepé honbě za zásahem. Protože Symbio má dobré prezentace, ať už jsou o čemkoliv, ale tohle téma mi je i blízké. Mimochodem prezentace v Prezi.
  • Zbyněk Frolík a success story o vytvoření úspěšné firmy. To prý bylo také dobré.

Výživná sobota

 • Petr Mára jak jinak než o GTD. Motivovalo mě to. O zavedení systému se snažím už dlouho, teď se budu snažit ještě víc. (Že jsem dnes koupila mlíko s tím nemá nic společného.) Jen by mě zajímalo, jak se má správně začít. Myslím, že všem lidem, co se snaží zvládnout timemanagement, by měla být zavedena nějaká autodestrukce stávajících úkolů, aby začínali s prázdným inboxem. Na tohle jsem se nestihla zeptat, kdybyste měl někdo nějaký tip, tak do komentářů s ním, prosím.
 • Málem jsem šla na přednášku „Jak internet ovlivnil náš sexuální život“, na poslední chvíli, po třech na chodbě prohozených větách s přednášejícím Pavlem Kozákem, kterým jsem moc neporozuměla, jsem si to naštěstí rozmyslela a vyrazila do Web Design a UX Hall.
 • Přednáška Moderní webdesign II. od Honzy Sládka mě docela překvapila. Původně jsem na ni nechtěla jít, už je to tak tři roky, co jsem se úplně přestala věnovat kódeřině i pro vlastní weby, myslela jsem, že tomu nebudu rozumět. Mluvilo se ale o věcech, které znám. Je to ale dobře?
 • Finále startupů se docela protáhlo. Hlasovala jsem pro Pixmac, který jako jediný čas od času navštívím. No je to web s fotkama, tak co by se ode mne čekalo :-) Z projektů měl nejjasnější a nejfunkčnější obchodní model, navíc v globálním měřítku. Vítězní NejŘemeslníci se mi líbí jako originální projekt se snahou vyřešit nějaký reálný problém. Moc si ale neumím představit zrovna řemeslníky na internetu a ještě méně bych tam chtěla vychválit toho svého, aby mi pak příště přijel spravit pračku až za měsíc. Projektu ale fandím a těším se na další vývoj.
 • Bohužel asi nejlepší přednáška přišla až na konec a byla ochuzena o diskuzi. Peldi Guilizzoni (blonďatý Ital) vyprávěl o tom, jak rozjížděl vlastní projekt Balsamiq (prototypování, něco jako Axure, ale jednodušší). Mluvil o tom, jak to nečekaně začlo vydělávat, jak zapojil manželku, ubytoval programátora u sebe doma, jak si nechává od uživatelů radit na blogu, nedělá funkce, které vysloveně nejsou potřeba a vůbec neřeší SEO a měření.

Kratší neděle

 • Výborná přednáška Josefa Šlerky, vývojáře z Ataxa a profesora FFUK (studia nových médií). Výzkum založený na dataminingu, Twitter API a rozpoznávání jazyka přinesl konkrétní čísla o českých uživatelích Twitteru.

A trochu toho celkového zhodnocení a jiných dojmů

 • Cookies byly výborné.
 • Technické problémy mi nijak zvlášť nevadí. Spoléhat se na funkční internet je ale blbost přednášejícího.
 • Nemám ráda, když na mě přednášející nečekaně vypálí záludnou otázku s očekáváním, že řeknu něco chytrého, na co by svou prezentací mohl navázat. Nestalo se.
 • Pokud vás zamknou na WebExpu v Aule, je rozumné volat o pomoc na Twitter, všichni na UX Party si to na zdi určitě přečtou. Pokud hodláte někoho zamčeného v aule kontaktovat, je rozumné použít totožný komunikační kanál, protože jej pravděpodobně využívá.
 • Nevím, jestli to jde srovnávat s jinými konferencemi (nejpodobnější znám asi WebTop100 a Czech Internet Forum, obojí ale víc zaměřené na management a markeťáky). Na WebExpu se ale skvěle networkingovalo, program byl bohatý, organizace dobrá. Poměr cena/výkon luxusní. Slabší místa se najdou vždycky, ale nic mě zásadně nerozladilo.
 • Takže díky, bylo to prima.

A abych dokončila téma, které jsem načala v názvu – na WebExpu je skvělé to, že si vyberou nejen vývojáři. Přednáší se paralelně různá témata ve 4 různých místnostech. Já zcela vynechala Developer Hall i Frameworks Room, i tak jsem si měla z čeho vybírat. Témat z byznysu a marketingu bylo dost. Elišce se taky líbilo. Není to jen pro geeky.

7 komentářů u „WebExpo není jen pro geeky!“

 1. #1 Jirko já jí četla. Už je to teda dýl, ale myslím, že tam psali něco jako, že je mám dodělat než začnu nové. Což ale nejde, ty nové přibývají nezávisle na mé vůli! No dobře, možná bych si to měla přečíst ještě jednou :-)

 2. Tak koukám, že jsem prohloupil. Kouknul jsem velmi zběžně na program, řekl si v duchu „programování mě už tolik nezajímá“ a WebExpo zavrhnul. Vidím, že to byla chyba

 3. Díky za hodnocení! Začal bych

  1/ kompletním pochopením metody (knížka/web)

  2/ přípravou řešení (web app/Things/Outlook)

  3/ udělal bych si čas a vše naházel do inboxu a rovnou bych se snažil rozsekat projekty na dílčí úkoly a určil si čas, kdy se jim budu věnovat.

  Když nepomůže, klidně se na mě obrať

  Petr

 4. Sakra, kde začít?! ;)

  1.) Díky za hlas Pixmacu, náš tým (foto viz. lupa) stál přímo za tebou, škoda, že se neznáme ;)

  2.) GTD – knížku je nutno přečíst nejmíň třikrát a pak to dvakrát zkusit naostro, takže to nevzdávej. Já mám přečteno zatím jednou ;)

  3.) Robert Haas i Zbyněk Frolík měli super přednášky. Robert Haas ale zajímavější ;)

  4.) David Grudl je jednička!

  5.) Páteční raut stál za houby, nikoho jsem tam neznal…

  6.) Ťapkající davídek (viz. twitter) byl fakt super ;)

  Ahooooj!

Komentáře nejsou povoleny.