Stalo se o vánocích… v PPC kampaních

Jasně, je sezóna, lidi šíli, čísla lítají, nikdo nic nestíhá. Opravit chyby, vykrýt rezervy a najít příležitosti, jak vánoční sezónu využít. Čas na to je dávno pryč. Teď už jen poslední vychytávky a hlavně kampaně co nejlíp cenově ukočírovat, aby to vyšlo co nejlépe.

Nenesu žádná nová kouzla. Těchto 5 věcí mi leží v hlavě když sleduju vánoční a povánoční chování inzerentů a i když nejde o nic co byste nečekali, hromada inzerentů odlišný vývoj kampaní ve vánoční sezóně nebere v potaz a jede ve stejných kolejích jako celý rok.

Tohle se typicky děje o vánocích. Ale ověřte si vlastní čísla!

Roste konverzní poměr

Inzerenti si mohou dovolit zvyšovat nabídku a tlačit se na přední pozice, aby přitáhli co nejvíce zákazníků právě k sobě. Ti, co to ceny nezvyšují, se obvykle v pozicích propadají, protože je začnou přeskakovat ti, kteří nespí. Jak to vypadá, když zaspí můžete vidět v reportech konkurence. Vídám tam teď inzerenty, kteří se dokázali jen za listopad propadnout o dvě až tři příčky. A pak jsou tam ti, kteří šli stejnou rychlostí nahoru. Jedni se po vánocích poplácají po ramenou za nižší PNO, druzí oslaví násobné tržby.

  • To Do: Sledujte výkon častěji (ve špičce denně) a pokud vznikne prostor pro zvýšení nabídek, naplno ho využijte. A samozřejmě pozor na omezení rozpočtem.

Zkracuje se nákupní rozhodování

Čím více se blíží Štědrý den, tím rychleji lidé celý nákup provedou. V průměru často neprokliknou reklamu před nákupem tolikrát jako dříve a jejich získání tak z tohohle pohledu není tak nákladné. Hlavní vliv to má na remarketing — zkracuje se i doba, kdy má smysl pokoušet se znovu přesvědčovat.

  • To Do: Zaměřte se na krátkodobější remarketingová publika a dobře sledujte dny vzdálenější od kliku, jestli tam remarketing už nezačíná silně ztrácet na výkonu.

Mění se výkon podle dní v týdnu

Upravujete nabídky podle toho, jaký je den? Třeba tak, že o víkendu nabízíte méně, protože to tak dlouhodobě funguje? Jestli ale dokážete prodat vánoční dárek ještě třeba 21. nebo později, buďte si jistí, že víkend 19. – 20. prosince budete prodávat jedna radost.

  • To Do: Zkontrolujete si, že vám multiplikátory nabídek pro jednotlivé dny nesrazí ceny dolů právě ve velkém finále (a zítra už je taky víkend).

Se Štědrým dnem klesá konverzní poměr zpátky

Ne úplně na Štědrý den, zkrátka ve chvíli, kdy už se vánoční dárek s doručením pod stromeček koupit nedá. Klesá zhruba na předsezónní úroveň, neklesá na nulu. Dramaticky klesá počet hledání. Spousta lidí čeká na povánoční výprodeje. Dál u vás nakupují lidé jako dřív, sami pro sebe. Nebo klidně i jako dárek — pořád je tu hromada těch, kteří slaví vánoce opožděně nebo chtějí udělat radost někomu, kdo má v lednu narozeniny.

  • To Do: Kampaně nemusíte vypínat, ale snižte výrazně cenu, abyste pokles konverzního poměru ustáli v rentabilních mezích.

Po Štědrém dni lidé nechtějí to, co před ním

Alespoň většinou. Může to ublížit vašim kampaním? Může. Především pokud cílíte na zájmy nebo remarketingová publika. Lidé, kteří před vánoci opravdu poctivě vybírali dárek ze segmentu, o který sami normálně zájem nemají snadno spadnou do nové zájmové kategorie a cílení na zájmy se stává méně relevantní. Tohle se srovná nejpozději do měsíce, kdy Google přijde na to, že ten zájem už nemají.

O poznání horší je situace u remarketingu. Kolika stránkami jste při výběru dárků sami prošli? Po vánocích se pak zobrazuje reklama na hromadu produktů, které už nikdo koupit nepotřebuje.

  • To Do: Některá remarketingová publika je nejlepší na dobu bezprostředně po vánocích vypnout. A zpátky je nasazovat podle délky, tedy tak, aby zacílila až na povánoční návštěvníky.

A nezapoměňte. PPC Ježíšek nenaděluje všem PPC kampaním. Jen těm, které se o to zaslouží.