Automatické tagování v Skliku: výhody a pasti

Sklik spustil autotagging kampaní! Nyní je možné nastavit, že se k reklamám automaticky přidají UTM parametry pro Google Analytics (nebo jakékoliv jiné parametry pro vaše měření). Nemusíte nic řešit. Doteď jsem používala autotagging v AdWords (čili cílové adresy bez jakýchkoliv parametrů) a doplnění UTM parametrů pro Sklik před importem v AdWords Editoru. Není to zásadně komplikovaný postup, ale musím říct, že nemuset to řešit (tedy zapnout autotagging i v Skliku) je mnohem příjemnější. Pokud jste dosud nepoužívali ani autotagging v AdWords, protože se vám pak import do Skliku zdál složitější, tenhle důvod už také vlastně padá.

Proč chcete začít automaticky tagovat Sklik?

Pokud náhodou netagujete vůbec, tak koukejte začít, protože alespoň nějaké informace v Analytics chcete, minimálně potřebujete rozlišit organické a placené vyhledávání. (více o tagování kampaní v nápovědě Googlu)

  • jednodušší import z AdWords,
  • zamezení chybovosti – kolikrát se vám tak stalo, že jste parametry nahráli do Skliku blbě nebo ještě hůř jste si z AdWords editoru omylem nahráli Sklikové parametry do Adwords?
  • přehlednější cílové URL pro správu,
  • pokud jste používali cílové URL na úrovni klíčových slov jen kvůli odlišení parametru utm_term, nyní už nemusíte (ale zvažte, jestli je fakt správně, že utm_term vůbec používáte, já myslím, že ne, viz dále),
  • a konečně se častěji aktualizují screenshoty, protože budete mít méně různých cílových URL pro jednu reálnou cílovou adresu (nebude se jedna cílovka lišit v X různých možnostech parametrů).

Automatické tagování Sklik - přehled v Google Analytics

Jak to funguje?

Trochu jinak než v AdWords. Ten přidá do URL parametr gclid a do něj schová všechny informace o zdroji návštěvy – kampani, sestavě, reklamě, klíčovém slovu, dotazu. Spoustu informací, které jsou pak čitelné v Google Analytics. Sklik přidá UTM parametry pro Google Analytics, které si předem definujete. Pokud používáte jiný analytický nástroj než GA, můžete si předdefinovat i jakékoliv jiné než UTM parametry. Pro jejich hodnoty pak využijete buď nějaký fixní text nebo dynamickou proměnnou – dynamické proměnné v URL už možná používáte déle, podobně funguje {keywords} v inzerátech. Nastavení je jediné pro celý účet, nelze tedy například tagovat každou kampaň podle jiného schématu (nevadí, to nepotřebujete).

Parametry k dispozici

  • utm_source – Zdroj kampaně. Správná hodnota by měla být seznam (tak značí defaultně Google Analytics i organickou návštěvnost). Je ale možné, že používáte některou úpravu GA kódu a Seznamácká návštěvnost se objevuje jako seznam.cz. Nebo jste v minulosti označovali kampaně v Skliku jako sklik. Pak se možná raději rozhodnete raději zachovat kontinuitu dat.
  • utm_medium – Médium bude s největší pravděpodobností cpc. Výjimkou by byl pouze případ, pokud by hrozilo, že někdy budete platit jinak než za kliky, tj. za tisíc zobrazení (což se týká pouze obsahové sítě), pak by mohlo dávat smysl volit dynamické vložení {medium}, kde se doplní automaticky u každé kampaně způsob zpoplatnění, tedy cpc nebo cpt. Opět pozor, jak jste tuhle proměnnou označovali doposud, časté je třeba ppc.
  • utm_ campaign – Odtud už jsou všechny parametry nepovinné, nemusíte je tedy vůbec použít. Zároveň už nedává smysl jakákoliv fixní hodnota, potřebujete dynamický parametr (něco z těch věcí ve složených závorkách). Minimálně kampaň v Analytics vidět chcete. Využijete-li {campaign}, vloží se přesný název (včetně diakritiky a mezer). V GA tedy snadno poznáte, o kterou jde kampaň, protože názvy se nebudou v nejmenším lišit od názvu v rozhraní Skliku. Pokud používáte stejnou strukturu v AdWords a Skliku, data kampaní se taky sjednotí. Možností je ale víc. Jak známo, UTM parametr pro sestavu neexistuje, což je problém i autotaggingu v Skliku – název sestavy není kterým parametrem do Analytics poslat. Dosud se to (pokud jste to potřebovali), řešilo označováním sestav právě v parametru utm_campaign. Buďto samostatným dynamickým parametrem {adgroup} nebo kombinací s kampaní (ano, dynamické parametry lze jakkoliv kombinovat), tedy např. {campaign}-{adgroup}.
  • utm_content – Parametr pro rozlišení textových inzerátů. Tady se nabízí dynamické vložení {adtitle}, což vloží titulek (jen titulek, ne celý text, AdWords to dělá stejně). Druhou možností je {creative}, tedy jedinečné ID inzerátu, to se ale konkrétnímu inzerátu přiřazuje dost blbě (nenajdete ho ve statistikách, jedině přes API). Pokud chcete vyhodnocovat výkon na jednotlivých konkrétních pozicích – což dosud v Skliku není jinak možné, všude vidíte jen průměrné pozice – hodí se {adposition}.
  • utm_term – Klíčové slovo. Nejlépe ignorovat a nepoužívat. Pokud ho použijete a vložíte tam parametrem {keyword} klíčové slovo, pak zabijete vyhledávací dotazy – do Google Analytics pošlete místo reálného dotazu, který uživatel zadal do vyhledávače vaše klíčové slovo. Čím méně máte specifická klíčová slova, tím větší je problém, že se vám pak v GA pod jedním klíčovým slovem (volnou shodou) schovává spoustu různě relevantních skutečných dotazů (a neuvidíte tam jakých). Dotazy z reklam na Seznamu se v GA nyní zobrazují automaticky i bez jakéhokoliv tagování.

Výběr proměnných, které můžete do URL parametrů vložit je o dost širší, nápověda je přímo u nastavování v Skliku nebo v klasické nápovědě.

Automatické tagování Sklik - nastavení

Doporučený postup přechodu

  • Projděte si článek na blogu Skliku a Nápovědu.
  • Zamyslete se nad tím, jak moc potřebujete zachovat v Analytics kontinuitu dat. Velmi pravděpodobně se odchýlíte od původního ručního tagování – třeba se rozhodnete kampaně značkovat přesně podle jejich názvu, nebo úplně změníte zdroj. Zkrátka se může stát, že v den přechodu vám jeden zdroj vymizí a druhý nový se objeví. Buď se s tím smíříte nebo pomocí filtrů pro Analytics zachováte původně používané hodnoty.
  • Nejdřív zvažte možnosti, jak autotagging nastavit a co budete nastavovat. Dobře to promyslete a ještě jednou to zvažte.
  • Pak automatické tagování zapněte. Najdete ho jako poslední položku v menu Nástroje.
  • Pokud URL adresy už nějaké tagování obsahují, Sklik tam nic nedoplní. Aby to teda začalo doopravdy fungovat, musíte parametry z URL inzerátů smazat. Všechny. To uděláte buď exportem celého účtu (nebo po kampaních), vymazáním parametrů a importem zpět. Pokud jste si jistí, že máte totožné inzeráty v AdWords (nebo si všechny kampaně v AdWords editoru připravujete), bude možná jednodušší nahrát import z AdWords editoru bez parametrů. Importujete v aktualizačním režimu. Stejné inzeráty lišící se jen parametry v cílové URL přepíší původní. Nepřijdete tak ani o historii (skóre kvality) inzerátu.

Následky v Google Analytics

Pokud jste hodnotu kteréhokoliv parametru změnili oproti původnímu nastavení, uvidíte k datu přechodu na autotagging skok dolů. Téměř jistě ale ne na nulu. To může mít dva důvody:

  • zapomenuté ruční tagování – v Skliku vám zůstaly nějaké reklamy označené původním způsobem, opravte je.
  • opakované návštěvy – návštěvníci, kteří přišli z Skliku před zapnutím autotaggingu si nesou stále původní parametry.
    Ponesou si je půl roku. Bude lepší, když to sjednotíte – stačí v Google Analytics nastavit filtr nahrazující původní hodnotu za novou (každý filtr v GA funguje jen od okamžiku změny, nikoliv zpětně). Správce – Filtry – Nový Filtr – Vlastní filtr – Vyhledat a nahradit – Podle filtru: Zdroj kampaně.

Automatické tagování Sklik - Úprava filtru

S češtinou v GA mohou být problémy, tím spíše, pokud váš web není kódovaný v UTF 8. Tedy neuvidíte názvy kampaní tak docela hezky česky. Nejjednodušší řešení na straně Skliku je zaškrtnout u tagování volbu Odebírat diakritiku z parametrů.

Zapínáte? Podělte se o tipy na hladký přechod!

13 komentářů u „Automatické tagování v Skliku: výhody a pasti“

  1. Opravdu se po zapnutí automatickém tagování přenáší do Google Analytics vyhledávaný dotaz a nikoliv klíčové slovo, které reklamu spustilo?

    Ptám se proto, neboť na blogu Skliku uvádí: „Během neveřejného testování nástroje vznikla poptávka po dynamické proměnné {query}, která do cílového URL doplní dotaz uživatele, který zadal do vyhledávání.“

    Právě kvůli této informaci si myslím, že se posílají pouze slova, která zapříčinala zobrazení inzerátu. Zatím jsem netestoval, tak se ptám:)

  2. [4] Marku, máš pravdu ty i Petra, protože nic takového v článku netvrdí :-)

    Opravdu nyní můžeme nabídnout jen proměnnou pro doplnění klíčového slova a v našem článku slibujeme, že proměnnou na dotaz uživatele připravíme.

  3. Pěkně jsi to napsala. Jenom ta kontinuita dat v GA – pokud tam lidi používají sklik, tak přece není důvod používat filtry v GA, ale stačí automatické taggování přepsat na sklik a pokračuje se vesele dál:) Jinak s použítím dalších analytických nástrojů to vypadá, že to nemá problém:)) respektive jsem u Adobe na nic nenarazil, když mě Jirka trochu nakopl s dynamickýma proměnnýma a možností využít pouze jeden řádek autotaggingu, ale musím dopsat článek na to, abych se podělil:))

  4. [3] Díky a díky za doplnění, opoznámkovat je taky třeba!

    [4] Marku, ne, vyhledávaný dotaz se tam přenáší sám pokud není (autotaggingem nebo ručně) použitý utm_term.

  5. [6] Tomáši jo, já myslela jako pro případ, že prostě to původní nastavení změníš. Typicky začneš používat nově diakritiku, kapitálky, mezery v názvech kampaní. Ten příklad je zrovna možná trochu matoucí, protože zrovna zdroj zadáváš nejčastěji jen jeden a natvrdo.

    Navázala jsem tím spíš na úvod článku, kdy zmiňuju, že mnohdy původně hodnoty nejsou nastavené úplně nejvíc správně a tohle je možná dobrá příležitost to spravit, když už se do toho stejně kopne. No mohla jsem to tam taky takhle napsat :-)

Komentáře nejsou povoleny.